Phi Alpha Delta Chapter Awards
Phi Alpha Delta Chapter Awards

Phi Alpha Delta Chapters and Officers are recognized annually for their outstanding fraternity achievements and performance, and for the impact they make locally and nationally. Congratulations to the recipients of the 2019 Phi Alpha Delta Law & Alumni individual and chapter Awards!

The Stan Jones Outstanding District Justice Award:

Winner: Jennifer Remare, District XVIII

Finalists: Stephen King, District XVI; Allison Janowitz, District XXVI; Mara Nader, District XXIX

Outstanding District Award:

District XXVI

The Stanley H. Kohn Outstanding Law Chapter Award

1st: Myra Bradwell Chapter

2nd: Robert H. Watson, Jr. Chapter

3rd: Kenneth Douglas McKellar Chapter


The Most Improved Law Chapter Award

1st: Erskine M. Ross Chapter

2nd: James Dooley Chapter

3rd: Henry DeBracton Chapter


The Alex Hotchkiss Outstanding Law School Chapter Justice Award

1st: Aaron Cunningham, Alfred W. Benson Chapter

2nd: Joshua Hughes, Robert H. Watson, Jr. Chapter

3rd: Michelle Meloche, John L. Sullivan Chapter


The Paul Meier Outstanding Vice Justice Award

1st: Sarah Gunkel, Alfred W. Benson Chapter

2nd: Tara McManamy, George Read Chapter

3rd: Donovan Justice, Edward T. Sanford Chapter


The Frank E. Gray Outstanding Clerk Award

1st: Nattaly Perryman, Kenneth Douglas McKellar Chapter

2nd: Matthew McCaleb, Myra Bradwell Chapter

3rd: Krissy Dupre, Edward D. White Chapter


The Dalphine MacMillan Outstanding Treasurer Award

1st: Anthony Sabat, John L. Sullivan Chapter

2nd: Jason Miller, Harry S. Truman Chapter

3rd: Christina Medina, Myra Bradwell Chapter


The Jack Miller Outstanding Marshal Award

1st: George “Brandon” Gilliam, Robert H. Watson, Jr. Chapter

2nd: Catalina Rodriguez, Myra Bradwell Chapter

3rd: Eric Strocen, John Marshall Harlan Chapter


The Outstanding Academic Program Award

1st: “Mock Trial Education Program”, Frank Rowe Kenison Chapter

2nd: “We Aren't Kidding When We Say Committing Bar Prep Pane”, Myra Bradwell Chapter

3rd: “Study Night”, Kenneth Douglas McKellar Chapter


The Outstanding Alumni Networking Program Award

1st: “Brown Bottle”, Thomas Hart Benton Chapter

2nd: “Networking Dinner”, Gwendolyn Sawyer Cherry Chapter

3rd: “Judges Fireside Chat”, John Marshall Harlan Chapter


The Outstanding Community Service Program Award

1st: “2nd Annual Bowling Fundraiser”, Arthur Middleton Chapter

2nd: “Founders Week Program”, Kenneth Douglas McKellar Chapter

3rd: “Tulane Debate Society”, Francis Xavier Martin Chapter


The Outstanding Professional Program Award

1st: “Private Practice Panel”, Gwendolyn Sawyer Cherry Chapter

2nd: “Power is Female Symposium”, Kenneth Douglas McKellar Chapter

3rd: “Edward Stanton Speaks About Diversity”, Robert H. Watson, Jr. Chapter


The Outstanding Social Program Award

1st: “P.A.D. Law Socials”, Frank Rowe Kenison Chapter

2nd: “Fashion Show”, Kenneth Douglas McKellar Chapter

3rd: “Self Defense Class”, Gwendolyn Sawyer Cherry Chapter


In Recognition of Achieving Meet or Beat

Myra Bradwell Chapter, 136 new members (old record: 115)

Fred Blume Chapter, 33 new members (old record: 30)


Initiated Over 100 Members

Myra Bradwell Chapter, 136 members


Top Recruitment Among Law Chapters

Myra Bradwell Chapter, 136 members


Greatest P.A.D. Member/Student Body Ratio

Mary Vashti Burr Chapter


Law School Chapter Merit Award

Alden Chapter

Benson Chapter

Benton Chapter

Blume Chapter

Bradwell Chapter

Brewer Chapter

Chase Chapter

Dooley Chapter

Frankfurter Chapter

Harlan Chapter

Hoffman Chapter

Hollowell Chapter

J. Sullivan Chapter

Lamar Chapter

Langston Chapter

McKellar Chapter

Penn Chapter

Pepper Chapter

Robinson Chapter

Sanford Chapter

Vaught Chapter

Watson, Jr. Chapter

White Chapter

The Outstanding Alumni Chapter Award

1st: Knoxville Alumni Chapter

2nd: Minnesota Alumni Chapter


The Most Improved Alumni Chapter Award

1st: New Hampshire Statewide Alumni Chapter

2nd: Milwaukee Alumni Chapter

3rd: Central Connecticut Alumni Chapter


The George Fink Outstanding Alumni Chapter Justice Award

1st: Melissa Dewey, New Hampshire Statewide Alumni Chapter

2nd: Samantha Ivey, Minnesota Statewide Alumni Chapter

3rd: Pegah Yazdy Gorman, Robert E. Redding Alumni Chapter


The Charles Henderson Outstanding Alumni Chapter Vice Justice Award

1st: Daniel Baum, Minnesota Statewide Alumni Chapter


The William “Robbie” Robertson Outstanding Alumni Chapter Clerk Award

1st: Jessica Zaiken Sienkewicz, Minnesota Statewide Alumni Chapter


The Rex G. Hardy Outstanding Alumni Chapter Treasurer Award

1st: Mark Prewett, Minnesota Statewide Alumni Chapter


The Enid William Ross Outstanding Alumni Chapter Marshal Award

Not awarded.


The Outstanding Alumni Community Service Program Award

1st: “Autism Gala”, Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd: “March of Dimes March for Babies”, Chicago Alumni Chapter

3rd: “Holiday Donation Drive”, Robert E. Redding Alumni Chapter


The Outstanding Alumni Professional Program Award

1st: “Thomson Reuters Career Panel”, Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd: “Courtroom Attire”, Minnesota Statewide Alumni Chapter


The Outstanding Alumni Social Program Award

1st: “Halloween Party”, Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd: “Monthly Brunches and Happy Hour”, Robert E. Redding Alumni Chapter

3rd: “Winery Trips”, Robert E. Redding Alumni Chapter


Alumni Chapter Merit Award

Boston Alumni Chapter

Chicago Alumni Chapter

Knoxville Alumni Chapter

Minnesota Statewide Alumni Chapter

New Hampshire Statewide Alumni Chapter


Phi Alpha Delta Chapters and Officers are recognized annually for their outstanding fraternity achievements and performance, and for the impact they make locally and nationally. Congratulations to the recipients of the 2019 Phi Alpha Delta Pre-Law individual, chapter, and Mock Trial Competition Awards!

The Don Hutson Outstanding Pre-Law Chapter Award

1st: University of Florida Pre-Law Chapter

2nd: University of California, Berkeley Pre-Law Chapter

3rd: Florida State University Pre-Law Chapter


The John F. Weitkamp Outstanding New Pre-Law Chapter Award

1st: University of Illinois - Springfield Pre-Law Chapter

The Frank McCown Outstanding Pre-Law Chapter President Award

1st: Berkeley Newhouse-Velie, University of Colorado Boulder Pre-Law Chapter

2nd: Jacob Nixon, American Public University System Pre-Law Chapter

3rd: Alexander Mallon, Florida International University Pre-Law Chapter


The Fredrick J. Weitkamp Outstanding Pre-Law Secretary Award

1st: Amanda Rios-Santiago, University of Colorado Boulder Pre-Law Chapter

2nd: Elanny Lago, Florida International University Pre-Law Chapter


The Dr. Charles J. Fleener Outstanding Pre-Law Chapter Advisor Award

1st: Cecilia Selbrede and James Barney, American Public University System Pre-Law Chapter


The Outstanding Pre-Law Communication Award

1st: American Public University System Pre-Law Chapter


The Outstanding Pre-Law Community Service Program Award

1st: "Dance Marathon," University of Florida Pre-Law Chapter

2nd: “Cards and Friendship Bracelets for the Children’s Cancer Wing,” Hofstra University Pre-Law Chapter


The Outstanding Pre-Law Professional Program Award

1st: “Law in the Swamp,” University of Florida Pre-Law Chapter


The Outstanding Recruitment Program Award

1st: “New Member Retreat,” University of Florida Pre-Law Chapter


Pre-Law Mock Trial Competition Winners

1st: University of Florida Team B

2nd: Florida International University Team A

3rd: University of Florida Team A

4th: Texas Tech University Team B


Outstanding Advocate

Elizabeth Bishop, University of Florida Team A


Outstanding Witness

Alexander Mallon, Florida International University Team A


Top 10 Ranked Teams

1. University of Florida Team B

2. Florida International University Team A

3. University of Florida Team A

4. Texas Tech University Team B

5. Texas Tech University Team A

6. University of Central Florida

7. Concord University Team B

8. Florida International University Team B

9. American Public University System

10. Concord University Team A


AWARD APPLICATIONS ARE ACCEPTED ON A ROLLING BASIS

All applications must be submitted via email to the P.A.D. Pre-Law Department at prelaw@pad.org by the first Monday in June each year.

Applications are reviewed and processed by the International Executive Office and International Executive Board and are announced each November during the annual P.A.D. Pre-Law Conference.

Don Hutson Outstanding Pre-Law Chapter Award

Frank McCown Outstanding Pre-Law Chapter President Award

Fredrick J. Weitkamp Outstanding Pre-Law Chapter Secretary Award

Outstanding Pre-Law Chapter Faculty Advisor Award

Outstanding Pre-Law Communication Program Award

Outstanding Pre-Law Community Service Program Award

Outstanding Pre-Law Professional Program Award

Outstanding Pre-Law Recruiting Program Award

Outstanding Pre-Law Recruitment Award



Our Mission
 

Phi Alpha Delta Law Fraternity, International is a professional law fraternity advancing integrity, compassion and courage through service to the student, the school, the profession and the community.

Contact
 

Connect