2015-2016 Law & Alumni Award Winners

 

Phi Alpha Delta Chapters and Officers are recognized annually for their outstanding fraternity achievements and performance, and for the impact they make locally and nationally.  Congratulations to the recipients of the 2015-2016 Phi Alpha Delta Law & Alumni Awards!    

 

Click Here for photos of the recipients at the 2016 Biennial Convention this August, 2016. All Convention photos can also be found on our Facebook


Law Chapter Awards 

Stanley H. Kohn Outstanding Chapter

1st: Mentschikoff Chapter

2nd: Story Chapter

3rd: Egan Chapter

Alex Hotchkiss Outstanding Justice

1st: Sarah Weikart (Egan Chapter)

2nd: Robert DeBusk (Watson Jr. Chapter)

3rd: Jessica Diaz (Bradwell Chapter)

Paul Meier Outstanding Vice Justice

1st: ​Amal Uthman (Mentschikoff Chapter)

2nd: Cynthia Lose (Egan Chapter)

3rd: Katherine VonDeBur (Halleck Chapter)

Frank E. Gray Outstanding Clerk

1st: Kristen Sample (Lincoln Chapter)

2nd: Rachel Matthews (Watkins Chapter)

3rd: Steven Haamid (Story Chapter)


Dalphine MacMillan Outstanding Treasurer

1st: Jacqueline Van Laningham, Terrell Chapter

2nd: Curtis Corson, Egan Chapter

3rd: Jessica Sanchez, Bradwell Chapter

Jack Miller Outstanding Marshal

1st: Eric Rudel, Egan Chapter

2nd: Tamara Miller, Bradwell Chapter

3rd: Ronald Coleman, Sanford Chapter

Outstanding Academic Program

1st: Legal Writing Workshop, Mentschikoff Chapter

2nd : Bar Application Workshop Series, Bradwell Chapter

3rd: 1L and 2L First Semester Finals Review, Egan Chapter

Outstanding Alumni Program

1st: Practitioner’s Dinner, Darrow Chapter

2nd: Young Professionals in the Workforce Panel, Bradwell Chapter

3rd: Inaugural P.A.D. Alumni/Student Fall Reception, Egan Chapter

Outstanding Community Service

1st: Trick or Treat Street, Rockefeller Chapter

2nd: Easter Egg Hunt, Stephen Douglas Chapter

3rd: Martha’s Table Sandwiches, Brandeis Chapter

Outstanding Professional Program

1st: Evening with Esquires, Rasco Chapter

2nd: Students Against Sexual Assault Panel, Bradwell Chapter

3rd: The Card Exchange, Christiancy Chapter


Outstanding Social Program

1st: Date Auction, Halleck Chapter

2nd: Barrister’s Ball 2016, Williams Chapter

3rd: Brothers Night Out Scavenger Hunt, Bradwell Chapter

Most Improved Law Chapter

1st: Munoz Chapter

2nd: DeBracton Chapter

3rd: Cardozo Chapter

Top Recruitment
Among law school chapters:

Bradwell Chapter

100 New Initiates

Bradwell Chapter

Student Body Ratio
The chapter with the highest percentage of P.A.D. members in relation to the reported enrollment of their law school:

Benson Chapter


Meet or Beat
The below chapters meet or beat their largest recruitment numbers in chapter history:

Bradwell Chapter with 115

Penn Chapter with 65

Telfair Chapter with 29


Alumni Awards


Outstanding Alumni Chapter Award

1st: Knoxville Alumni Chapter

2nd: Chicago Alumni Chapter

3rd: West Suburban Alumni Chapter

 

George Fink Outstanding Alumni Chapter Justice Award

1st: Austin Lafferty, Tisdale Alumni Chapter (ND Statewide)

2nd: Matthew Bakke, Minnesota Statewide Alumni Chapter 

3rd: Abuko Estrada, New Mexico Statewide Alumni Chapter


Charles Tom Henderson Outstanding Alumni Chapter Vice Justice Award

1st: Joseph Circelli, West Suburban Alumni Chapter

2nd: Kelly Kamstra, Chicago Alumni Chapter

3rd: Sarah Atkinson, Knoxville Alumni Chapter


William B. Robertson Outstanding Alumni Chapter Clerk Award

1st: Jennifer Remare, Boston Alumni Chapter

2nd: Rachael Dickson, Chicago Alumni Chapter

3rd: Andrea Warda, Minnesota Statewide Alumni Chapter

Rex G. Hardy Outstanding Alumni Chapter Treasurer Award

1st: Angelo DiBartolomeo, Chicago Alumni Chapter

2nd: Eric Lutrell, Knoxville Alumni Chapter

3rd: Steve Fenske, Twin City Alumni Chapter

Enid Williams Ross Outstanding Alumni Chapter Marshal Award

1st: Alicia McMurray, Knoxville Alumni Chapter

2nd: Leah Farmer, Chicago Alumni Chapter

3rd: David Holt, Minnesota Statewide Alumni Chapter

Outstanding Alumni Chapter Community Service Program Award

1st: March of Dimes March for Babies Annual Walk, Chicago Alumni Chapter

2nd: Anthony A. DiGrazia Scholarship Program, West Suburban Alumni Chapter

3rd: DuPage PADS Partnership Program and Inter-Chapter Charity Bowling Tournament, West Suburban Alumni Chapter

 
Outstanding Alumni Chapter Professional Program Award

1st: Young Lawyer Mentoring Program, West Suburban Alumni Chapter

2nd: Non Traditional J.D. Job Panel, Boston Alumni Chapter

3rd: Chicago P.A.D. Alumni Bar Prep Support Group, Chicago Alumni Chapter

Outstanding Alumni Chapter Social Program Award

1st: A Lovely Day at Keeneland, Knoxville Alumni Chapter

2nd: Pilgrimage to South Haven, West Suburban Alumni Chapter

3rd: P.A.D. Halloween Social, Minnesota Statewide Alumni Chapter

Most Improved Alumni Chapter Award

1st: New Mexico Statewide Alumni Chapter

2nd: Boston Alumni Chapter

3rd: Tisdale Alumni Chapter

District Awards

Stan Jones Outstanding District Justice

Peter Scimeca, District VIII


Outstanding District

District XV


Most Improved District

District XXVII

Merit Award

Law Chapters:

Adams Chapter

Baylor Chapter

Bedell Chapter

Benson Chapter

Blume Chapter

Bradwell Chapter

Brandeis Chapter

Burger Chapter

Chase Chapter

C. Clark Chapter

Clay Chapter

Coke Chapter

Connelly Chapter

Darrow Chapter

Egan Chapter

Engle Chapter

Fletcher Chapter

Frankfurter Chapter

Garner Chapter

Grant Chapter

Griffith Chapter

Halleck Chapter

Hardy Chapter

Harlan Chapter

Hayes Chapter

Hollowell Chapter

Hooper Chapter

Humphrey Chapter

 

Keener Chapter

King Chapter

LaBrum Chapter

Lawson Chapter

Lincoln Chapter

Madison Chapter

Magruder Chapter

Mason Chapter

Mentschikoff Chapter

Middleton Chapter

Morgan Chapter

Penn Chapter

Rasco Chapter

Rayburn Chapter

 

Read Chapter

Reese Chapter

Robinson Chapter

Rockefeller Chapter

Ross Chapter

Staples Chapter

Story Chapter

Terrell Chapter

Vaught Chapter

Waite Chapter

Watkins Chapter

Watson Chapter

Willis Chapter

 

 

Alumni Chapters:

Boston Alumni Chapter

Chicago Alumni Chapter

Knoxville Alumni Chapter

Milwaukee Alumni Chapter

Minnesota Statewide Alumni Chapter

Niagara Frontier Alumni Chapter

Robert E. Redding Alumni Chapter

Twin City Alumni Chapter

West Suburban Alumni Chapter