2017 Law & Alumni Award Winners

Awards_header.png

Phi Alpha Delta Chapters and Officers are recognized annually for their outstanding fraternity achievements and performance, and for the impact they make locally and nationally. Congratulations to the recipients of the 2017 Phi Alpha Delta Law & Alumni individual and chapter Awards!


The Stan Jones Outstanding District Justice Award

1st: Jason Haber, District XXXII

Finalists: Peter Scimeca, Kevin Mechtley, Allison Janowitz, Nicole Grida

 

Outstanding District

1st            District I

Finalists: District VII, VIII, XXVI, XXXII

 

Most Improved District

1st            District III

Finalists: District V, District XX

 

The Stanley H. Kohn Outstanding Law Chapter Award

1st         Myra Bradwell Chapter

2nd        Edward Sanford Chapter

3rd        John L. Sullivan Chapter

 

The Most Improved Law Chapter Award

1st         Ralph O. Dunbar Chapter

2nd        Samuel J.Tilden Chapter

3rd         Eunice Kennedy Shriver Chapter

 

The Alex Hotchkiss Outstanding Law School Chapter Justice Award

1st         Ronald Coleman, Edward Sanford Chapter

2nd        Jessica Diaz, Myra Bradwell Chapter

3rd         Dakkota Huber, Thomas Benton Chapter

 

The Paul Meier Outstanding Vice Justice Award

1st         Maurice “Reece” Riden, Donald L. Hollowell Chapter

2nd        Matthew McClanahan, Edward Sanford Chapter

3rd         Timothy “T.J” Cloud, William Penn Chapter

 

The Frank E. Gray Outstanding Clerk Award

1st         Sarah Tomlinson, John L. Sullivan Chapter

2nd        Holly Sanchez Perry, Joseph Story Chapter

3rd        Katerina Pringis, Myra Bradwell Chapter

 

The Dalphine MacMillan Outstanding Treasurer Award

1st         Luke "Cash" Browning, John L. Sullivan Chapter

2nd        Erika Butler, Charles A. Halleck Chapter

3rd        Peder Teigen, Harry S. Truman Chapter

 

The Jack Miller Outstanding Marshal Award

1st         Thomas McVey, Joseph Story Chapter

2nd        Jessica Hart, Cordell Hull Chapter

3rd         Jeff McElwee, William Penn Chapter

 

The Outstanding Academic Program Award

1st        “Mock Exams”, John Mercer Langston Chapter

2nd        “How To Handle Florida Bar Grievances”, William Terrell Chapter

3rd        “Animal Rescue and Adoption Panel”, Myra Bradwell Chapter

 

The Outstanding Alumni Networking Program Award

1st         “Founders Dinner”, Edward Coke Chapter

2nd        “Community Golf Outing”, William Penn Chapter

3rd        “Speed Networking”, Joseph Story Chapter

 

The Outstanding Community Service Program Award

1st         “Move for Justice”, Guy C. Corliss Chapter

2nd        “Blanket Party”, John L. Sullivan Chapter

3rd        “Spring Cleaning for a Cause”, Arthur Middleton Chapter

 

The Outstanding Professional Program Award

1st         “Phi Alpha Delta Etiquette Dinner”, William Penn Chapter

2nd        “Prosecutor’s Panel”, Thomas Benton Chapter

3rd        “SB 80 versus the First Amendment”, William Terrell Chapter

 

The Outstanding Social Program Award

1st         “P.A.D. Election Night Watch Party”, Myra Bradwell Chapter

2nd        “Blue and White Tailgate for Penn State Football”, William Penn Chapter

3rd        “Whiskey Wednesday Fundraiser”, Duncan U. Fletcher Chapter

 

In recognition of achieving Meet or Beat:

Donald L Hollowell Chapter , 89 new member (old record: 68)
Adolph Homburger Chapter, 55 new members (old record: 53)


Initiated Over 100 Members: Myra Bradwell Chapter, 112 members

Top Recruitment Among Law Chapters: Myra Bradwell Chapter, 112 members

Greatest P.A.D. Member/Student Body Ratio: Alfred Benson Chapter (34%)

The Outstanding Alumni Chapter Award

1st         Knoxville Alumni Chapter

2nd        Chicago Alumni Chapter

 

The Most Improved Alumni Chapter Award

1st         Brooklyn Alumni Chapter

2nd        Arizona Statewide Alumni Chapter

3rd        Niagara Frontier Alumni Chapter

 

The George Fink Outstanding Alumni Chapter Justice Award

1st         Matthew Bakke, Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd        Sarah Atkinson, Knoxville Alumni Chapter

3rd        Jenafer Davidson, Dallas Alumni Chapter

 

The Charles Henderson Outstanding Alumni Chapter Vice Justice Award

1st         Rebecca Bryan, Knoxville Alumni Chapter

2nd        Amanda Englestad, Tisdale Alumni Chapter

3rd        Genevieve Niemann, Chicago Alumni Chapter

 

The William “Robbie” Robertson Outstanding Alumni Chapter Clerk Award

1st         Catherine Stockslager, Chicago Alumni Chapter

2nd        Andrea Warda, Minnesota Statewide Alumni Chapter

 

The Rex G. Hardy Outstanding Alumni Chapter Treasurer Award

1st         Jim Nowak, Chicago Alumni Chapter

2nd        Eric Lutrell, Knoxville Alumni Chapter

3rd         Matthew McCarthy, Minnesota Statewide Alumni Chapter

 

The Enid William Ross Outstanding Alumni Chapter Marshal Award

1st         David Holt, Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd        Holly Christian, Chicago Alumni Chapter

 

The Outstanding Alumni Community Service Program Award

1st         “March of Dimes March for Babies Annual Walk”
              Chicago Alumni Chapter

2nd        “Furr Bowl”
              Minnesota Statewide Alumni Chapter

3rd        “Winter Clothing Drive”,
             Robert E. Redding Alumni Chapter

 

The Outstanding Alumni Professional Program Award

1st         “I Just Failed the Bar, Now What?”,
              Minnesota Statewide Alumni Chapter

2nd        “Daniel P. Ward Scholarship Dinner”
              Chicago Alumni Chapter

3rd        “St. PADdy’s Day Luncheon”
             Chicago Alumni Chapter

The Outstanding Alumni Social  Program Award

1st         “Bubbly for Babies”
              Chicago Alumni Chapter

2nd        “Halloween Party”
              Minnesota Statewide Alumni Chapter

3rd        “Autumnal Extravaganza”
             Robert E. Redding Alumni Chapter

 

Merit Award Recipients:


Adams Chapter

Benson Chapter

Bradwell Chapter

Brewer Chapter

Clark Chapter

Corliss Chapter

Fletcher Chapter

Franklin Chapter

Halleck Chapter

Harlan Chapter

Hoffman Chapter

Hollowell Chapter

Hooper Chapter

Hull Chapter

Humphrey Chapter

Sullivan Chapter

LaFollette Chapter

Lawson Chapter

MacLean Chapter

Magruder Chapter

McCormick Chapter

McKellar Chapter

Pepper Chapter

Rayburn Chapter

Russell Chapter

Sanford Chapter

Stephen Douglas Chapter

Staples Chapter

Story Chapter

Terrell Chapter

Truman Chapter

Wahl Chapter

Watkins Chapter

Watson Chapter

Williams Chapter

Wythe Chapter



Boston Alumni Chapter Chicago Alumni Chapter Knoxville Alumni Chapter Minnesota Statewide Alumni Chapter


AWARD APPLICATIONS ARE ACCEPTED ON A ROLLING BASIS

Click Here to View Law Chapter Award Applications
Click Here to View Alumni Chapter Award Applications

All applications must be submitted via email to Director of Law & Alumni Operations, Emily Baranoski at emily@pad.org by the first Monday in June each year. 

Applications are reviewed and processed by the International Executive Office and International Executive Board and are announced annually each summer.